Ples 2020

Naše nezisková organizace Balanc, z,ú. pořádala ve spolupráci se SŠ, ZŠ a MŠ pro sluchově postižené v Olomouci již 7. ples. Díky práci spousty lidí včetně mnoha dobrovolníků se podařilo zajistit všechno tak, abychom si ho společně pořádně užili.

Tímto chceme poděkovat vám všem, kteří jste pomohli letošní ples zrealizovat!

Když se ohlédnu za celým jeho průběhem, je na co vzpomínat. Tancovalo se s velkým nadšením už od samého začátku plesu – ostatně hudba pana Karla Berky nenechala téměř nikoho sedět u stolu. Se svým zpěvem k tanci se pak přidal i sedmnáctičlenný sbor děvčat z Radějova. Jedli jsme nejrůznější výborné pochoutky připravené zaměstnanci školní jídelny, sledovali jsme se zatajeným dechem ukázky nádherných klasických tanců v podání Šimona Kučery a Elišky Tiefenbachové, proběhlo slavnostní odhalení tabla žáků tento rok končící třídy školy, v připraveném foto-koutku jsme si mohli udělat památeční a legrační fotografie,… A celým programem plesu nás provázeli Pavlína Drápalíková a Stanislav Kytlica.

Nedávno uplynulo 10 let od chvíle, kdy jsme naši neziskovou organizaci založili. Od chvíle, kdy poprvé zaznělo slovo „Balanc“ a poprvé jsme vyslovili myšlenku, že budeme „Společnost pro vyrovnávání příležitostí“.

O deset let později od tohoto okamžiku jsem stála společně s paní ředitelkou školy na plese před lidmi, abych je i za Balanc přivítala. Dívám se na všechny lidi před sebou a přemýšlím o tom „vyrovnávání příležitostí“. Zdá se, že se to podařilo. Tento ples není o tom, co jsme „my bez postižení“ připravili pro lidi s postižením. Mám s sebou kamarády, kteří jeli sto kilometrů daleko až do Olomouce, aby se mohli znovu tohoto plesu účastnit. Tak se jim loni líbil, že chtěli přijet znovu. Zpívat, tančit a užívat si pohody, kterou tu lidé s postižením dávají všem okolo a zároveň přispět zase tím, co umí oni – zpěvem k tanci.

Kdo koho tedy obohacuje?

Dívala jsem se kolem sebe a říkala jsem si, že je to na tomto plese funguje krásně vzájemně. Obohacujeme se navzájem tím, co děláme, co umíme, společným tancováním, povídáním, společným sdílením radosti z výher v tombole,… 

Ta skvělá atmosféra, která na plese každoročně vzniká, se jen těžko popisuje, ale věřím, že ti, kteří na plese byli, vědí, o čem píšu.

Zdá se, že vyrovnávat příležitosti se podařilo.

A přeji naší neziskové organizaci Balanc, škole i nám všem, ať se to daří i nadále. 

 

Veronika Smaženková

 

Další fotografie z plesu si můžete prohlédnout na našem facebookovém účtu.

Comments are closed.